subject
Mathematics, 24.01.2023 16:10 dantwanlarosa85

Julia sells subs for $6 each. How many subs will she need to sell to break even each month based on the costs listed below? Labor costs (management & workers) = $11,000
Insurance = $400
Rent = $1300
Utilities = $300
Average cost of ingredients/packaging for each sub = $1.32

ansver
Answers: 2

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 19:00
You give a $4 tip for a meal that cost $22. approximately what percent of the bill was your tip?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 21:40
What is the value of x in the equation 1.5x+4-3=4.5(x-2)?
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 22:00
If abcde is reflected over the x-axis and then translated 3 units left, what are the new coordinates d?
Answers: 3
question
Mathematics, 22.06.2019 00:30
Abcd is reflected across the x- axis, then rotated 90 clockwise about the orgin, and finally reflected across the line y= x to form a’ b’ c’ .
Answers: 2
You know the right answer?
Julia sells subs for $6 each. How many subs will she need to sell to break even each month based on...
Questions
question
Mathematics, 25.01.2020 20:31
question
Social Studies, 25.01.2020 20:31
question
Chemistry, 25.01.2020 20:31
Questions on the website: 13802678