subject
Mathematics, 28.01.2020 02:31 Janupedia

10. a 5-1b bag of apples costs
$4.50, and an 8-1b bag of the
same type of apples costs $7.52.
greg found the unit price, which
is the constant of proportionality
between cost and weight, for
each bag of apples. what is the
difference in the unit prices?
a. $0.04 per pound
b. $0.12 per pound
c. $0.16 per pound
d. $0.21 per pound
(awarding brainliest)

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 16:00
5× 1/2 = ? a) more than 5 because you are multiplying by a whole number b) 5/10 because you multiply the numerator and denominator by 5 c) less than 5 because you are multiplying by a number that is more than 1 d) less than 5 because you are multiplying by a number that is less than 1
Answers: 3
question
Mathematics, 21.06.2019 18:30
Divide. write in simplest form 41/6 divided by 10
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 20:30
Erin bought christmas cards for $2 each to send to her family and friends. which variable is the dependent variable?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 21:30
Noel is hoping to make a profit (in $) on the school play and has determined the function describing the profit to be f(t) = 8t – 2654, where t is the number of tickets sold. what does the number 8 tell you?
Answers: 1
You know the right answer?
10. a 5-1b bag of apples costs
$4.50, and an 8-1b bag of the
same type of apples costs $...
Questions
question
Mathematics, 24.09.2021 20:30
Questions on the website: 13811965