subject
Mathematics, 28.01.2020 02:31 torreswendy55591

At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound. at another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. which explains how to find the better buy?

divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0.80 per pound.
divide 0.80 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0.80 per pound.
multiply 4.50 by 5 to find the cost for 5 pounds, and compare to $4.50 per bag.
multiply 4.50 by 0.80 to find the cost for 5 pounds, and compare to $4.50 per bag.

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 14:30
What is the distance between (–2 1/2,-3) and (1, –3)?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 20:30
Janet is rolling a number cube with the numbers one through six she record the numbers after each row if she rolls of keep 48 times how many times should she expect to roll a 4
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 23:30
Which term applies to agb and dge? a. obtuse b. supplementary c. complementary d. vertical
Answers: 1
question
Mathematics, 22.06.2019 00:00
Apassenger train and a freight train leave san jose at 3pm, traveling in the same direction. the passenger train is going three times as fast as the freight train. at 6pm they are 240 miles apart. how fast is each travelling? explain your answer and show your
Answers: 1
You know the right answer?
At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound. at another farmer’s market, bananas are sold i...
Questions
question
History, 19.01.2021 20:40
question
Mathematics, 19.01.2021 20:40
question
Mathematics, 19.01.2021 20:40
question
Mathematics, 19.01.2021 20:40
question
Mathematics, 19.01.2021 20:40
question
Mathematics, 19.01.2021 20:40
Questions on the website: 13811965